Není židle jako židle

Zveřejněno v: Kancelářské křesla a židle Zhlédnutí: 1492

Jak se pohodlně a zdravě posadit? Vyberte si kancelářské křeslo či židli dle návodu.

Jedním z nejčastějších zdravotních problémů na světě jsou bolesti zad a v naší republice jimi trpí 2/3 obyvatel. Hlavní příčinou je nesprávné držení těla a zejména nesprávné sezení. Správně vybraná kancelářská židle vám pomůže tento problém vyřešit a vložená investice se Vám vzhledem k příznivému vlivu na Vaše zdraví několikanásobně vrátí.

Zdravé sezení umožňují speciálně uzpůsobené židle, u kterých lze přirozeně měnit polohu těla dle potřeby. Takovéto židle musí být vybaveny synchronním mechanismem, který dovolí současný pohyb opěradla a sedadla a neustále tak přizpůsobuje tvar židle Vašim pohybům. Vaše páteř je přirozeně narovnaná a svaly jsou namáhány rovnoměrně.  Sezením na takové židli si  nepoškozujete záda a dokonce si vytváříte i správné sedací návyky.

Základem zdravého sezení je samotný výběr židle, což bývá většinou obtížný úkol.

Součásti kancelářské židle a křesla pro zdravé sezení

Výška sedáku

Na židli se má sedět tak, aby se chodidla celou plochou dotýkala země, proto je důležité nastavit sedací plochu přiměřeně Vaší výšce. Sedák by měl být tedy nejen pohodlný a přiměřeně široký, ale jeho hlavním kritériem je výšková nastavitelnost. Některé židle a křesla poskytují také možnost posunu sedáku dopředu a dozadu.

Bezpečná kolečka

Stabilitu zaručí nejběžnější pětiramenné kříže základny. Pro plynulý pohyb a otáčení židle musí být kolečka dostatečně velká a kvalitní, nesmí drhnout a zároveň musí židli udržet na místě. Velikost a tvar koleček se vybírá především podle typu podlahy.

Podpěrky rukou (područky)

Područky jsou důležitou součástí kancelářské židle a měly by mít   nastavitelnou výšku, která umožní správný úhel rukou. Výstelka by měla být dostatečně měkká a zároveň pevná.

Anatomické opěradlo

Opěradlo je jedna z nejdůležitějších součástí kvalitní kancelářské židle, které  poskytuje oporu především bederní páteři. Mělo by být anatomicky tvarováno, výškově nastavitelné a mělo by disponovat možností posunutí vpřed a vzad. Kvalitnější židle nabízejí i nastavení tuhosti zádové opěry. Opěradlo by mělo být dostatečně velké pro oporu celé plochy zad. Pro příjemnou oporu hlavy a krku lze vybrat židli s hlavovou opěrkou.

K dalším vlastnostem kvalitní kancelářské židle patří píst, který tlumí náraz při dosedu, houpací mechanismus pro vyšší komfort a bezesporu materiál, ze kterého je židle vyrobena. Ten by měl být odolný proti oděru, snadno čistitelný a také příjemný na dotek.

 

Nevíte si rady?

Kontaktujte nás od 7-17h, každý všední den.