Potřebujete poradit? +420 606564375 (po-pá 8:00 - 16:00)
0

Jaké jsou druhy mechanizmu kancelářských židlí?

►Zpět 

Druhy mechanismu:

 

·         Kloub – kloubové nastavení zad ovládá se pravou rukou otáčením šroubu, zakončeným plastovou hlavicí. Umí měnit úhel mezi     sedákem a ale bohužel to je většinou fyzicky náročné. Je také nejvíce poruchová

 

·        

 

 

 

 

·         Základní – jednoduchý houpací mechanismus. Houpací mechanika opěradlo a sedák tvoří jeden celek. Houpací mechanika umožňuje houpání na kancelářském křesle s možností blokace v určité poloze. Nastavení protiváhy je součástí většiny synchronních a houpacích mechanik kancelářských židlí. Nastavení síly protiváhy se provádí utahováním nebo povolováním šroubu umístěného pod sedákem kancelářské židle. Výsledkem je nastavení tuhosti houpání, která se odvíjí od hmotnosti uživatele. Má pevný úhel mezi sedákem a , je nejméně vhodná pro zdravé sezení.

 

 

·         Assist-block – houpací mechanismus s posunutou osou houpání o 160 mm směrem vpřed s aretací v pěti polohách s možností nastavení houpání

 

·         E-synchro – umožňuje nastavení přítlaku houpání i zastavení v jakékoli poloze a zároveň umožňující plynulé nastavení sklonu sedáku se současným nastavení sklonu opěráku má kinematiku, kde je úhel sklopení sedáku závislý na úhlu sklopení opěráku. Opěrák se většinou sklápí 3x rychleji, než sedák - má tedy proměnný úhel mezi sedákem a opěrákem. Lze na ni  dobře relaxovat. Některé synchronní mechaniky mají navíc ruční nastavení sklonu sedáku 0 nebo -4 stupně. Některé nejmodernější synchronní mechaniky mají navíc jemné ruční nastavení sklonu sedáku.

 

 

 

·         Synchro P  - totéž jako synchronní mechanika, navíc je horizontální posuv sedáku. Synchronní mechanika umožňuje nastavení sklonu a úhlu sedáku ke sklonu a úhlu nastavení opěráku. Kancelářské židle s touto mechanikou umožňují nastavení kancelářské židle do ideální polohy vhodné pro sedícího, kdy uživatel se může na kancelářské židli pohybovat a mechanismus zajišťuje kopírování opěráku se zády sedícího se současným naklápěním sedáku. Mechanismus umožňuje tzv. dynamické sezení. Opěradlo židle je při každé poloze uživatele neustále v kontaktu s jeho zády, čímž dochází k navození správného držení zad. Současně se přesně v daném poměru synchronizovaně naklání i sedák židle. Pohyb sedáku a opěradla se dá zablokovat v několika pozicích dle provedení židle. Sílu odporu proti pohybu a tedy i přítlaku opěradla vůči zádům lze regulovat individuálně dle hmotnosti uživatele a jeho požadavkům.

 

 

·         Asynchro – nastavení sklonu  sedáku a nastavení sklonu opěráku  samostatně Asynchronní mechanika umožňuje nezávislé nastavení úhlu opěráku a sedáku, tzn. tyto kancelářské židle mají dvě páčky. Některé levnější kancelářské židle s asynchronní mechanikou mají sedák s pevným úhlem a naklápí se pouze opěrák židle. Mechanismus umožňuje nezávislé nastavení sklonu sedáku a opěráku. Tato mechanika je více variabilní než mechanika synchronní. Pro zdravé sezení je ale lepší mechanika synchronní, jež udržuje ideální úhel mezi sedákem a opěrákem a zároveň působí přítlakem na záda uživatele a nutí ho ke zdravému dynamickému sezení. má nezávislý sklon sedáku a opěráku - má tedy proměnný úhel mezi sedákem a opěrákem (velkou výhodou proti synchronní mechanice je možnost přesného nastavení sklonu sedáku)

·      

 

   Systémem up-down se rozumí princip svislého polohování opěrky bez ovládacího prvku s automatickým odjištěním v horní poloze a zajištěním v poloze spodní, přičemž polohování probíhá při pohybu celé části (opěrák) směrem nahoru. (Lidskou řečí: při zvedání po jednotlivých krocích se dostaneme až do nejvyšší polohy, tam padá dolů a vše můžeme opakovat.) Některé tyto mechanismy mají příliš lehký chod a sejdou-li se s opěrákem o malé hmotnosti, může při vstávání ze židle dojít k nechtěnému posunutí opěráku nahoru, dokonce až k jeho pádu do nejnižší polohy - je to pak dost nepříjemné, stále nastavovat znovu výšku. Optimálnější jsou opěráky výškově zamykatelné, ale zatím jich je na trhu málo a jsou většinou u dražších židlí. Jednoduchým a celkem dokonalým řešením je např. pevný síťovaný opěrák s výškově nastavitelnou bederní opěrou.

►Nahoru