Potřebujete poradit? +420 606564375 (po-pá 8:00 - 16:00)
0

Jak vybrat pracovní židli

►Zpět 

 

Jak si vybrat pracovní, kancelářskou židli?

 

Mnozí z nás tráví pracovní i mimopracovní část dne na židli či křesle. Proto je velmi důležité věnovat při výběru jakékoliv židle či křesla náležitou pozornost. Nezáleží pouze na vzhledu či barvě. Tvar a forma židle by měly vycházet zejména z požadavků na její funkčnost. Dlouhé hodiny strávené nad pracovním stolem nebo u počítače na nevhodné židli totiž bývají únavné nejen psychicky, ale i fyzicky a jsou příčinou prvních zdravotních problémů!

U sedavého zaměstnání prosedíme asi čtvrtinu života. A pokud většinu tohoto času trávíme na špatné židli tak tedy i v nevhodné poloze. Časem tak zanechá stopy i na naší tělesné schránce. Kromě typických bolestí zad, šíje či hlavy můžeme očekávat také důsledky špatného trávení či dýchání nebo omezeného krevního oběhu. Výběr židle tedy závisí zejména, jak dlouho na ní budeme sedávat. Na příležitostné sezení stačí i jednodušší a levnější model. Při dlouhodobém sezení v zaměstnání apod. dáme přednost kvalitnější pracovní židli, které jsou pohodlnější, tvarované a dají se na nich nastavit i takové funkce, které běžné židle nenabízejí. Máte tedy více možností na to, abyste židli co nejlépe přizpůsobili své postavě. Kromě toho by dobrá židle měla umožňovat aktivní sezení.

 

Důležitost ceny

Rozhodování o koupi pracovní židle se může zdát složité, protože nabídka je opravdu široká. I když na první pohled mohou vypadat podobně, židle lze rozdělit do několika kategorií podle toho, co "dokážou" a jaký komfort poskytují. Pokud si tedy přesně promyslíte požadavky na vaši židli, výběr se vám bude postupně zužovat. Nejdůležitějším kritériem je to, jak dlouho budete na židli sedávat. Jisté hranice si pak poměrně rychle stanovíte již pohledem na cenu.

Přestože je téměř jisté, že od levné židle toho hodně očekávat nelze, tato zásada, bohužel, neplatí vždy i naopak. Ani vysoká cena totiž jednoznačně nezaručí vysokou kvalitu. Kromě ceny je jistým signálem kvality i záruka. Poskytuje se cca na 1 / 3 životnosti židle a při solidním výrobku by měla být asi 3 roky. Při standardní pololetní záruce tedy nečekejte žádné zázraky.

Pokud vám záleží na pohodlí a židli budete používat opravdu dlouhodobě, spolehněte se raději na kvalitu materiálů či sofistikovanosti konstrukce a designu.

Aktivní sezení

Abyste při dlouhém sezení alespoň trochu odlehčili páteři, je dobré měnit pozice - a právě to by měla umožňovat dobrá pracovní židle. Měla by tedy být vhodně tvarovaná a vybavena nastavovacími mechanismy. Nastavitelná výška sedadla by dnes již měla být samozřejmostí (pokud se nastavuje plynovým pístem, ten zároveň zajišťuje měkké dosednutí), u dražších modelů lze nastavit i výšku bederní opory, hloubku sezení (tedy vzdálenost opěradla od přední hrany sedadla), případně si lze zvolit i nastavitelné područky (do výšky i do stran).

Výška sedáku by měla být v rozmezí 40 až 50 cm tak, aby sedící člověk měl nohy v kolenou ohnuté v tupém úhlu. Úhel opěradla by měl být takový, aby byla osoba při opření v mírném záklonu 5°. Výška opěradla by měla být přibližně taková, aby dosahovala pod lopatky nebo k ramenům těla. Kancelářská židle poskytuje sedícímu vyšší komfort, má prvky aktivního sezení a jde o typ ergonomické židle pro dlouhodobé sezení.

Podnožka

Pro pracovní židle jsou charakteristické pětiramenné podnože s kolečky. Klasické "čtyřnohé" židle (nazývají se i jednacími) neposkytují tolik možností nastavení a hodí se proto jen na příležitostné, ne na dlouhodobé sezení. Pokud si tedy jednou za čas přinesete práci ze zaměstnání i domů, mohou u vás při výběru židle převážit jiná kritéria než čistě funkční - například jak se židle stylem a barvou hodí k ostatnímu nábytku, zda ji lze použít i na jiném místě a na jiný účel (např. pokud přijde větší návštěva) a podobně.

U klasické pracovní židle či manažerského křesla je důležité, aby byla kolečka samo brzdící - taková, která se zablokují, pokud na ně nepůsobí dostatečná hmotnost. Při vstávání tak židle neujede a nepoškodí nábytek, stejně se předejde i nepříjemným situacím při sedání.

Kolečka vybírejte podle podlahové krytiny v pracovně či pracovním koutě - tvrdá kolečka jsou vhodná pro měkké krytiny (koberec, linoleum) a měkká na tvrdé podlahy (dřevo, laminát, dlažba). Namísto koleček mohou být na pracovní židli i tzv.. Kluzáky (jakési "placky", podobné, s jakými se můžete setkat i při některých typech čalouněného nábytku), které jsou určeny zejména na měkké koberce.

Kůže, tkanina či síťovina

Pracovní židle se vyrábějí z kvalitních pěnových materiálů a často se právě na ně vztahují nejnovější poznatky vědy a techniky. Příkladem jsou materiály, které dokáží "vrátit energii" podobně jako podrážky špičkových tenisek. Výběr povrchové úpravy záleží zejména na osobním vkusu. Pokud si potrpíte na reprezentativní vzhled, sáhněte po luxusní kůži. Hodně vydrží, snadno se udržuje, a má styl. Ten, komu kůže nevyhovuje, může si vybrat z bohaté nabídky textilních potahů. Důležité je, aby byl povrchový materiál prodyšný a dal se jednoduše vyčistit. Praktické jsou i snímací potahy, které lze vyprat v pračce. Dnes jsou moderní i židle, které mají namísto čalounění pevnou a zároveň elastickou síťovinu. Na takové vzdušné konstrukci se člověk nezpotí, ani když nemá v pracovně klimatizaci.

Co takhle Ergonomická židle?

 je židle, která poskytuje sedícímu zdravotní komfort a prvky aktivního sezení. Výsledkem používání ergonomické židle je snížená zátěž zádových svalů a menší únava a s tím související vyšší produktivita.

Důležité prvky ergonomické židle

·         Upravitelná výška sedáku

Poloha sedáku by měla jít zvyšovat a snižovat, tak aby si ji sedící mohl nastavit pro svou tělesnou výšku. Výhodou je možnost posunu sedáku vpřed a vzad.

·         Podpěrky pro ruce

Područky poskytují oporu rukám při aktivitách, kdy je v lokti pravý úhel, a ulevují tak nejen svalům loktů, ale také svalům na ramenou a v šíji. Měli by být měkké, aby nedocházelo k otlakům při jejich používání, a přitom pevné, s možností výškového nastavení.

·         Nastavitelná opora zad - opěráku

Zádová opěrka je velmi důležitá, neboť záda jsou při sezení nejvíce namáhána. Poskytuje oporu především v bederní oblasti. Měla by být výškově nastavitelná a mít možnost pohybu vpřed a vzad a umožnit tím aktivní sezení. Výhodou je možnost aretace pohybu vpřed a vzad a nastavitelná tuhost.

·         Opěrka hlavy

Při běžném sezení není využívána, ale při aktivním sezení - v záklonu poskytuje oporu krční páteři a pomáhá nést váhu hlavy.

·         Kolečka a otáčecí mechanismus

Díky kolečkům můžete komfortně měnit polohu na pracovišti. Měla by se lehce otáčet. Tvar a velikost se liší podle druhu povrchu, pro který jsou určena. Otáčecí mechanismus zajišťuje, že při aktivitách po stranách židle nebude nutné otáčet trupem a tím namáhat zádové svaly.

·         Houpací mechanismus

Poskytuje možnost skutečně aktivního sezení - houpání a naklánění.


Co takhle Ergonomická židle?


 je židle, která poskytuje sedícímu zdravotní komfort a prvky aktivního sezení. Výsledkem používání ergonomické židle je snížená zátěž zádových svalů a menší únava a s tím související vyšší produktivita

►Nahoru